İnternet Hızlandırma Yolları

Üyelik İşlemleri 0
Paylaş:

İnternet Hızlandırma Yolları

Gerek iş hayatında, gerekse kişisel hayatlarımızda hepimiz sürekli internet kullanıyoruz. Artık internetsiz bir günümüz bile geçmiyor. Bu durumda hızlı bir internet bağlantısı da hepimizin en önemli isteği olarak öne çıkıyor. İnternet hızımız yavaşladığında işlerimizi istediğimiz hızda bitiremiyor, dosyalarımızı gönderemiyor, kişisel hayatımızda video, film ya da dizi izlerken büyük sıkıntılar yaşıyoruz.

Türkiye’de internet altyapısı, yurtdışındaki kadar hızlı bir internet bağlantısı kurmamıza izin vermiyor. Bununla birlikte adil kullanım kotası nedeniyle de internet kotamızı bitirdiğimiz zaman oldukça düşük bir internet hızına mahkum kalıyoruz. Bu etkenleri değiştirmemiz mümkün olmasa da, bazı kolay uygulanabilir yöntemlerle internet hızlandırma programsız olarak mümkün.

İşte en kolay internet hızlandırma yolları:

 • Wi-Fi şifrenizin güvende olduğundan emin olun. Hiç tahmin etmediğiniz şekilde şifreniz ele geçirildiyse ve internetiniz sizden başka kişiler tarafından kullanılıyorsa internet hızınız hatırı sayılır şekilde yavaşlayacaktır.
 • Modeminizi en güncel modele çevirin. Uzun yıllar boyunca kullanılan modemler, hızlı internet bağlantısının önünü kesebilir.
 • Favorilerinize ya da yer imlerinize eklediğiniz siteler çok fazlaysa, bunlar internetinizin hızının düşmesine neden olabilir. Çünkü her bir sayfa, tarayıcınızı açtığınızda yüklenir. Bu siteleri düzenli olarak temizleyin.
 • Eğer oyun oynarken internet hızı sorunu yaşıyorsanız, ping değerini düşürecek programlar kullanın.
 • Bilgisayarınızda virüs varsa, bu da internet hızınızın düşmesine yol açabilir. Bilgisayarınızda virüs taraması yapın ve var olan virüsleri temizleyin. Hem bilgisayarınızın hem de internetinizin hızı yükselecektir.
 • Eğer internet hızınızda belirgin bir düşüş varsa, semtinizin bağlantısında bir problem olabilir. İnternet hizmet sağlayıcınızla görüşün.
 • Masaüstünüzde temizlik yapın. Önemsiz belgeleri silin. Önemli olanları tek bir klasörde toplayın. Böylece bilgisayardan kaynaklanan hız sorunlarının önüne geçebilirsiniz.
 • Tarayıcı eklentileri internet hızının düşmesine yol açabilir. Buradaki tüm eklentileri ve uygulamaları kontrol edin, işinize yaramayanların tamamını silin. Her yeni sayfa açtığınızda bu eklentiler yeniden yüklenir, bu da internet hızınızın belirgin bir şekilde düşmesine yol açar.
 • Kullanmadığınız zamanlarda modeminizi kapatın. Isınma problemi sinyal sorunlarına yol açabilir.
 • Kablolu internet, kablosuz internete göre çok daha hızlıdır. İmkanınız varsa kablolu internet kullanın. İmkanınız yoksa modeminize yakın bir yerde bilgisayarınızı kullanın.
 • Eğer bilgisayarınızın işletim sistemi Windows ise, güncellemeleri düzenli olarak yükleyin.
 • İnternet geçmişinizi düzenli olarak temizleyin.
 • Tarayıcı ön bellekleri, biriken dosyalar yüzünden şişerek internet hızınızı yavaşlatabilir. Tarayıcı ön belleğinizi düzenli olarak temizleyin ve temizledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • DNS ayarlarınızı otomatiğe getirin.
 • Internet Explorer yerine Chrome, Firefox, Opera ya da Safari kullanın.
 • Bilgisayarınızın denetim masasına gidin ve program ekle kaldır üzerinden kullanmadığınız, işe yaramayan tüm programları temizleyin.

Mobil internet hızlandırma

İnternetin yavaşlaması mobil cihazlarımızda da ciddi bir sorundur. Öncelikle evde veya ofisteyken telefonunuzu kablosuz ağa bağlamanızı öneririz. Böylece kendi internetinizi çok hızlı tüketmemiş olursunuz. Telefon hızınızın belirgin bir şekilde düştüğünü görüyorsanız, telefonunuzun arka planında çalışan programlara bakın. Bu programları düzenli olarak temizlemezseniz burada çok fazla uygulama birikir ve bu da hem telefonunuzun hem de internet bağlantınızın yavaşlamasına neden olur.

Telefonunuzdaki veri kullanımı seçeneklerine göz atarak da hangi uygulamaların internetinizi çok fazla kullandığını görebilirsiniz. Bu programlar çalışırken, telefonunuzun internet hızı yavaşlar ve diğer programları verimli bir şekilde kullanamazsınız. Kullanmadığınız tüm programları kapatın ve telefonunuzla bu şekilde internet kullanın. Gereksiz programları kapattığınızda telefonunuzun şarjı da daha uzun süre dayanacaktır.